Terapia online – Twój klucz do zdrowia psychicznego bez wychodzenia z domu

W ostatnich latach terapia online zyskała ogromną popularność jako skuteczna i wygodna forma wsparcia psychicznego. Rosnąca dostępność technologii umożliwia psychologom i psychoterapeutom świadczenie swoich usług na odległość. W czasach, kiedy tempo życia nieustannie przyspiesza, a codzienność przynosi kolejne wyzwania, dbanie o zdrowie psychiczne staje się priorytetem. Terapia online stanowi elastyczne rozwiązanie, które może pomóc wielu osobom.

Co to jest terapia online?

Terapia online to forma psychoterapii prowadzona za pośrednictwem Internetu. Sesje terapeutyczne odbywają się najczęściej za pomocą wideorozmów. Terapia online niesie za sobą wiele korzyści, które przyciągają:

  • osoby z ograniczoną mobilnością, np. osoby niepełnosprawne, starsze lub te, które z powodu stanu zdrowia nie mogą swobodnie się poruszać;
  • osoby mieszkające za granicą, którzy preferują terapię w ojczystym języku.
  • Osoby, które prowadzą intensywny tryb życia i pragną oszczędzić czas potrzebny na dojazd do gabinetu.

Najczęściej z terapii online korzystają osoby:

  • które czują dyskomfort w tradycyjnej terapii, dla których rozmowa w domowym zaciszu jest mniej stresująca niż w gabinecie 
  • które w swoim miejscu zamieszkania borykają się z brakiem dostępu do specjalistów. 

Terapia online w niektórych przypadkach może zagwarantować ciągłość terapii. Dotyczy to sytuacji gdy klient musi wyjechać na dłużej (np. z powodu pracy za granicą).  Terapia wtedy może być kontynuowana online bez przerw, co sprzyja efektywności procesu terapeutycznego.

   

    Jak przygotować się do terapii online?

  1. Znajdź ciche i przyjazne miejsce, wybierz przestrzeń, w której będziesz mógł/mogła swobodnie rozmawiać bez obaw, że ktoś Cię usłyszy lub przeszkodzi.
  2. Sprawdź sprzęt i połączenie internetowe. Upewnij się, że Twoje urządzenie działa prawidłowo, a połączenie internetowe jest mobilne.
  3. Zadawaj pytania.  Nie krępuj się pytać psychologa o wszelkie wątpliwości dotyczące terapii online.
  4. Bądź otwarty  na nowe doświadczenia. Terapia online może różnić się od tradycyjnej, ale warto dać jej szansę i być otwartym na nowe możliwości.   

   Dzięki terapii online coraz więcej osób ma dostęp do profesjonalnej pomocy, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy tempo   pracy i sytuacje kryzysowe mogą wywoływać wiele problemów emocjonalnych. Warto pamiętać, że każda forma terapii, czy to stacjonarna czy  online, jest krokiem w stronę lepszego samopoczucia i większej równowagi psychicznej.

    Czy terapia online jest tak samo skuteczna jak tradycyjna?

Niezależnie od formy spotkania terapia online i tradycyjna opiera się na wzajemnej współpracy, szacunku i zaufaniu. Liczy się także pewna struktura i ustalenia  co do regularności spotkań, czasu trwania, miejsca spotkań, wspólnie ustalone cele i metody pracy. Badania nad skutecznością terapii wskazują, które elementy w największym stopniu decydują o jej skuteczności.  Nie wykazują one  większych różnic między terapią online a tradycyjną. Terapia online budzi jednak u niektórych osób wątpliwości. Obawy co do podjęcia terapii występują także u osób, które chcą korzystać z tradycyjnej terapii. Istnieją dowody naukowe, że sojusz terapeutyczny zawarty w warunkach terapii online i w tradycyjnej metodzie może być tak samo wartościowy. Badania dotyczą głównie form terapii poznawczo-behawioralnej, której metody łatwo można wdrożyć w terapii online. Istnieje wiele rzetelnych metodologicznie badań, których wyniki wskazują, że terapia online, może przynieść efekty nie mniejsze niż tradycyjna terapia szczególnie w przypadku:

  • zaburzeń lękowych (napadów paniki, OCD, agorafobii, PTSD),
  • odżywiania czy chorób afektywnych (depresji),
  • terapii par czy rodzin.

Warto zaznaczyć, że nie ma obecnie takich badań, które wskazują, że terapia online jest szkodliwa. Za efekty terapii odpowiada wiele różnych czynników, również nie związanych z charakterem pracy online. Wato jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy nie spełnia ona oczekiwanych efektów, obie strony mają prawo zadecydować o przerwaniu spotkań.

Zapraszam do korzystania z terapii online.

 

Autor: Renata Kostecka, psycholog, psychotraumatolog
Telefon: +48 601 170 162
e-mail: psycholog.kostecka@gmail. com

www.psycholog-kostecka.pl

Strona używa plików cookies niezbędnych do funkcjonowania witryny. Zaakceptuj je.